МАНИКЮРЪТ – МИНАЛО И НАСТОЯЩЕ
Оказва се, че маникюрът е бил известен като изкуство още в Древен Египет. Първообразът на днешния лак за нокти е използан още преди хиляди години. В Египет, където е намерен първият справочник по козметика / съставителството му се приписва на Клеопатра/ се разбира, че много, много отдавна египтянките правили маникюр и педикюр с натурални вещества и треви. Те боядисвали ноктите си в зелено. Всъщност хранители на рецепти за разкрасяване в Древен Египет били жреците. В Древна Гърция съществувала даже професия “кос-мет”.
В някои култури, например китайската, се считало, че дългите нокти символизират мъдрост. Затова красяли не само ръцете на жените.
По време на Екатерина Медичи във Франция се придавало голямо значение на вида на ноктите. В Средновековието многото епидемии създавали страхове у населението, а добрият вид на ноктите показвал здраве. Недопустимо било тяхното оцветяване – възможността да заподозрят дамата в магьосничество била съвсем реална. През ХVІ в. жените режели ниско своите нокти, но чрез манипулация със специално приспособление постигали особен ефект – ноктите започвали да блестят. Французойките използвали много лимон в поддръжката на ноктите, защото след операциите за блясък, ноктената плочка се наранявала. Тези възстановителни рецепти обикновено се пазели и се предавали само в семейството. И до днес родината на много козметични практики е Франция, които впоследствие придобиват слава из целия свят.
Популярни в сегашния момент са няколко вида маникюр. Съществени разлики в технологията на направата им няма – визуалният резултат е различен.
ФРЕНСКИ МАНИКЮР.
Негов създател е Джеф Пинк, американец по рождение и основател на калифорнийската компания ORLI, коята се разполага недалеч от Холивуд. 1976 г. по повод снимането на един филм продуцентът помолил Пинк да направи универсален маникюр на актрисите, за да отива на всички и на всичките им тоалети. Тогава се родила и идеята да се придаде на ноктите здрав, естествен цвят и отенък. С названието Френски маникюр авторът му търсил комерсиалност. И така вече над 30 г. много жени предпочитат да декорират ноктите си с с близък до естествения им цвят лак, като дооформят края им с бели ивици. В последно време става все по-популярна тенденцията наречена Nail Art. На основата на френски маникюр се правят допълнителни декорации – стилни, малки фигурки или цветни дъги.
БЕВЪРЛИ ХИЛС
Това е американска вариация на тема френски маникюр. Американците не се примириха, че тяхна идея е позната като френска. Всъщност Бевърли хилс е покриване на ноктите с пастелни тонове без резки преходи от нокътната плочка до свободно показващия се негов край.
АМЕРИКАНСКИ МАНИКЮР
Този тип оцветяване на ноктите се появява по-късно. Главното: сочни, ярки, даже отровни цветове върху дълги, оформени в заоблена форма нокти. Тук се налага абсолютно съответствие на червилото и лака. Този стереотип се наложи за дълго и малко смели жени си позволяват да го нарушават. В последно време се ползва следният вариант: лакът на пръстите на краката и червилото – в в един ярък цвут. На ръцете – меки, пастелни тонове.
ИСПАНСКИ МАНИКЮР
Основното правило при техниката на испанския маникюр е дълбок, наситен цвят. Такъв ефект се постига по следния начин: в началото – традиционна основа, след това – млечно розови или нюанси на бялото. Следва пласт – ярък, наситен лак и накрая –фиксиращ слой.
Няма коментари:
Публикуване на коментар